По стара българска традиция на коледната и новогодишна трапеза присъстват сезонни за пролетта и лятото плодове и зеленчуци, но запазени и консервирани благодарение на определена технология, която ни позволява да се насладим на тяхната палитра от вкусове и през зимните месеци.
Методи на консервиране:
- Стерилизиране – това е метод, който се състои в дългото варене на храната в херметично затворени съдове, потопени във вода и всъщност е един от разновидностите на пастьоризирането. Процесът на консервиране на храната по този метод се извършва при плътно затваряне без достъп на въздух, като се спира развитието на вредните за продуктите микроорганизми. Това действие прави продуктите напълно безопасни, а същевременно не променя техния вкус.
- Пастьоризиране – тук даденият продукт се нагрява до температура, при която микроорганизмите умират. Класическият метод на пастьоризиране се състои в загряване до температура над 60ºC, но не повече от 100ºC. Важно е, че пастьоризирането дава възможност за запазване на вкусовите и хранителните качества на продукта, без да предизвиква загуба на съдържащите се в него витамини.
- Замразяване – това е най-съвременният и същевременно най-ефикасният начин на консервиране на храната. Благодарение на този метод продуктите запазват най-много хранителни съставки в сравнение с всички познати начини на консервиране, в това число така важните за нашия организъм витамини, минерални соли, белтъчини и мазнини. Веднъж размразената храна обаче не бива да се замразява повторно.
- Кисела ферментация – това биологичен метод за консервиране на храни. Състои се в образуване на млечна киселина в резултат от млечно-киселата ферментация. Този метод се използва най-вече за консервиране на растителни продукти. Киселата ферментация прави храната трайна, като същевременно запазва хранителната й стойност.
- Сушене – като начин на консервиране на храните този метод се прилага масово както в домакинствата, така и в заводите за производство на храни. Сушенето, макар и познато от стотици години, непрекъснато се усъвършенства. В процеса на сушене се отнема водата от продуктите. По този начин ефикасно се предотвратява развитието на микроорганизмите.
- Пушене – пушенето на продукти като напр. месо, риба, сирене става чрез разполагането им в камера за опушване и поддаване на въздействието на дима. Това е най-вече дим, образуван при изгаряне на дърво от широколистни дървета. Благодарение на този процес храната освен че се консервира, придобива характерен мирис и вкус.
В днешно време, с развитието на производството и неговите нужди, съществува висококачествено оборудване за сушене и консервиране на храните.